Indaguem, connectem i reflexionem per aprendre

Al Segle XXI necessitem un ésser humà diferent amb una ment totalment nova

Vivim en un món canviant. La velocitat dels avenços científics, tecnològics i filosòfics canvia cada dia el nostre concepte del que és cert i el que és fals, el que és apropiat i el que és arcaic. La informació es duplica cada vegada amb més velocitat i això fa que moltes de les estratègies antigament utilitzades quedin obsoletes. En aquesta situació, el nen, futur adult, va requerint diverses destreses que antigament no eren necessàries.


A la Vall Infantil ens preguntàvem quines habilitats necessiten els nostres alumnes per adaptar-se i ser productius en aquest món ple de canvis i sorpreses


Per tenir èxit en aquesta nova era, els nens necessiten un nou conjunt d'habilitats: bones capacitats de treball en equip, creativitat, comunicació, ment oberta, habilitats socials i gestió de les emocions. D'una banda vèiem que molts dels projectes que treballàvem a l'aula com el trabajo cooperativo, el Atelier, el plurilingüismo y el Proyecto Troya, ayudaban a fomentar estas habilidades. Por otro lado, necesitábamos un modelo para desarrollar una mente abierta y unas habilidades de pensamiento.


El model Vess dona resposta a aquestes necessitats?


El mètode Vess és el resultat de més de vint anys d'investigació en l'etapa d'educació infantil de Edu1st, una organització amb seu a Miami (EUA), pionera en l'aplicació de la metodologia "Visible Thinking" de el Projecte Zero de la Universitat de Harvard. Segons David Perkins, cofundador del projecte juntament amb Howard Gardner, "per aprendre a pensar cal materialitzar i monitoritzar el pensament. Per educar bons pensadors, convé fer-ho des de les primeres edats ".

VESS és una eina metodològica per  crear cultures de pensament a l'aula, contextos significatius i rics en oportunitats per al desenvolupament integral dels alumnes. És un model que ajuda  l'alumne, el professorat i també els pares a preguntar-se pel sentit de tot el que fan, i aportar valor.


Quin paper té l'alumne, el professor i la família en aquest nou model?


L'alumne és el protagonista dins del seu procés d'aprenentatge, aprèn a pensar independentment, i per tant, és autor de la seva pròpia educació. Les seves idees, sentiments, creacions ... són valorades i són documentades reforçant positivament la seva participació i estimulant la seva autonomia intel·lectual.

El docent passa a ser guia i facilitador de l'aprenentatge dels seus alumnes, estimulant la seva participació activa i valorant les seves idees i aportacions. Els pares de família sempre han tingut un paper important a la Vall, però amb el model Vess, molt més. La família es converteix en agent fonamental en el procés d'aprenentatge dels seus fills. Per tant, els pares són també vistos com a aprenents que interactuen de manera conjunta amb el col·legi, en la construcció permanent de nous coneixements; de fet, aprenen de i amb els seus fills!Quins beneficis aporta el model Vess als nostres alumnes?


Després d'anys d'implementació a les nostres aules hem pogut observar resultats evidents. Els nostres alumnes confien més en les seves capacitats ja que són els protagonistes del seu aprenentatge.

Al promoure el pensament col·lectiu, cada nen documenta i fa el seu pensament visible per compartir-lo amb el grup. En fer el pensament visible, els oferim la possibilitat de connectar les seves idees o les d'altres companys, amb aprenentatges i / o experiències anteriors.

Amb Vess les unitats d'indagació es connecten, intentant que l'alumne sigui capaç de recordar els projectes treballats anteriorment amb el que es reforça la memòria.

Al dotar-los d'eines de pensament, poden arribar a l'aprenentatge per ells mateixos, el que fomenta la seva autonomia. Com tenen en compte altres punts de vista, aprenen que no hi ha una única solució i que totes les aportacions dels seus companys són vàlides i es tenen en compte.


Està cobrint Vess les nostres expectatives?


Els alumnes de 0 a 6 anys aprenen millor quan participen, veuen i escolten, quan intervenen tots els sentits.

El pensament es genera creant oportunitats i convidant als nostres alumnes a experimentar a través de les eines de pensament (claus i rutines de pensament). Vess toca a cadascun dels nostres alumnes de manera única i individual, generant un canvi en la seva actuació, en la seva actitud davant la vida i en les seves relacions amb els altres. Però sobretot, el que més ens reafirma en l'elecció és que desperta en cada un d'ells la seva passió per aprendre.


Marta Miret

Sotsdirectora de  LLAR i ED.INFANTIL