GENERAL. Carta de la directora, Judith Monés

Us adjuntem les orientacions per a cada etapa on s’explica més detalladament com es vertebrarà el funcionament escolar d’aquest proper trimestre.

Benvolgudes famílies,

Ens trobem ja a les portes de Setmana Santa, en un confinament que s’allarga en el temps però que sembla que comença a donar els seus fruits i que ens fa pensar que potser estem en l’inici del final. Acaba un trimestre que, sens dubte, ha estat el més complicat que recordem. La pandèmia que estem patint i la incertesa de tot plegat ens han obligat a prendre decisions que mai no hauríem pensat. Aquesta situació ens fa reflexionar sobre el dolor que molts estan patint i la resposta solidària i generosa de tanta gent. Continuem animant-vos a resar i a ajudar, des del lloc on estiguem, aquells que més ho necessiten.

Per a l’escola, aquesta experiència està essent una oportunitat per a reinventar les nostres maneres de relacionar-nos, tant entre el professorat com amb les famílies, i per adaptar el procés d’aprenentatge dels vostres fills. Estem comprovant com el grau d’autonomia dels alumnes modifica de manera important la forma de treballar amb ells a distància.

El Departament d’Educació, des que es van tancar les aules, ha mantingut la decisió que el curs escolar havia d’esperar per veure com evolucionava la situació. Les activitats que les alumnes realitzaven des de casa no havien de computar per a la segona avaluació del curs. Per aquest motiu, aquesta avaluació havia de tancar-se amb les dades recollides de cada alumne abans del 12 de març, dia en què es van tancar els centres educatius. I així ho hem fet. Per altra banda, dilluns passat, el Departament d’Educació, preveient que la situació de confinament familiar pot allargar-se encara algunes setmanes, ens ha indicat que, tornant de Setmana Santa, s’iniciarà la tercera avaluació des de casa, emprant metodologies d’educació a distància.

Davant aquesta nova perspectiva, la Direcció de l’escola i el claustre de professores estem treballant la programació del tercer trimestre de manera que tots els nostres alumnes puguin continuar el seu procés educatiu amb el màxim aprofitament fins que es recuperi la normalitat. L’educació a distància requereix per part nostra identificar aquelles dinàmiques que facin més eficaç les noves metodologies que imposa la no presència física a l’aula. Per a nosaltres, aquestes darreres setmanes han estat una experiència, des del punt de vista pedagògic, molt enriquidora, ja que ens ha obligat a repensar circuits i a establir quin tipus d’interacció funciona millor per a cadascuna de les edats dels nostres alumnes. Hem tornat a comprovar que les eines tecnològiques són importants, especialment a partir de determinades edats, tot i que clarament no són el fonamental. La motivació constant de l’alumne, l’organització del treball i les assignatures, la utilització dels mitjans tecnològics, el creixement en autonomia i hàbits de treball personal, així com la periodicitat adequada de les interaccions amb el professor són algunes de les variables que hem hagut de tenir en compte per singularitzar el creixement integral, acadèmic i personal de cada alumne. Està essent un gran repte que assumim amb la professionalitat i il·lusió d’aprofitar aquesta conjuntura i créixer també nosaltres com a docents.

Us adjuntem les orientacions per a cada etapa on s’explica més detalladament com es vertebrarà el funcionament escolar d’aquest proper trimestre. Tenim la clara voluntat de continuar acompanyant-vos per tal de treure de cada un dels vostres fills, de cada alumne, el millor.

Comencem ara un període diferent, en el qual aturarem l’activitat escolar, les tasques i connexions diàries, tot i que aquelles alumnes que així ho desitgin podran continuar treballant en propostes formatives voluntàries i de caire més lúdic. Creiem necessària aquesta pausa educativa perquè les darreres setmanes han estat vertiginoses en molts aspectes.

Esperem que tota aquesta informació us sigui d’utilitat. Voldríem tornar a posar en valor l’esforç que està fent tot l’equip docent per ajustar-se a una situació canviant, adaptar el material curricular a l’entorn virtual i continuar donant aquest servei personalitzat a totes les famílies que conformem la nostra escola.

Esperant que pugueu descansar aquesta Setmana Santa, rebeu una cordial salutació.

Judith Monés

Directora

Lideratge ètic
Noticia